Alkoholizm jest także określany jako choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu lub nałóg alkoholowy. Alkoholizm polega na utracie kontroli nad ilością i częstotliwością picia alkoholu a w konsekwencji utratą kontroli nad życiem. Przekroczenie granicy uzależnienia od alkoholu zawsze wiążę się z negatywnymi konsekwencjami picia alkoholu i to one świadczą o głębokości uzależnienia. Uzależnienie od alkoholu jak każda choroba daje objawy po których można ją rozpoznać. Jest osiem osiowych objawów uzależnienia od alkoholu, wystarczy rozpoznać trzy z nich aby zdiagnozować uzależnienie od alkoholu.
Objawy uzależnienia od alkoholu:
- silna i natrętna potrzeba picia alkoholu, czyli głód alkoholowy,
- upośledzona kontrola picia alkoholu,
- picie alkoholu z w celu złagodzenia objawów abstynencyjnych, czyli picie alkoholu na kaca, klinowanie,
- objawy abstynencyjne (obniżony nastrój, lęk, zaburzenia snu, nadmierna potliwość, nadciśnienie tętnicze, itp.), czyli objawy zatrucia organizmu alkoholem,
- wzrost tolerancji na alkohol, czyli możliwość wypicia więcej niż kiedyś, żeby uzyskać podobny efekt,
- zredukowanie repertuaru zachowań związanych z piciem, często picie w samotności,
- zaniedbanie alternatywnych do picia zachowań,
- picie alkoholu pomimo wiedzy o jego szkodliwości.
Konsekwencje uzależnienia od alkoholu
Konsekwencje uzależnionego picia alkoholu pojawiają się w różnych obszarach funkcjonowania człowieka
- zdrowie fizyczne: nadciśnienie tętnicze, otłuszczenie i marskość wątroby, choroba wieńcowa, zaburzenia pracy serca, uszkodzenie komórek nerwowych, udar mózgu.
- zdrowie psychiczne: depresja, nerwica, lęk, psychoza, skłonności samobójcze.
Negatywne konsekwencje picia zwykle pogłębiają się z czasem i obejmują wszystkie obszary funkcjonowania osoby uzależnionej, np. w pracy zawodowej, w rodzinie, w relacjach z ludźmi.
Leczenie uzależnienia od alkoholu
Alkoholizm nieleczony zawsze prowadzi do śmierci i jak każde zaburzenie można go leczyć i skutecznie wyleczyć. Można zatrzymać picie alkoholu i nigdy na to nie jest za późno. Najskuteczniejszą formą leczenia jest psychoterapia określana też jako terapia alkoholowa lub terapia odwykowa stosowana w wyspecjalizowanych placówkach medycznych, jak również grupy samopomocowe i grupy wsparcia.
Efektywna, w przypadku uzależnienia od alkoholu, jest psychoterapia stosowana ambulatoryjnie lub stacjonarnie. Placówki w których leczy się alkoholizm: przychodnie, poradnie leczenia uzależnień, oddziały leczenia uzależnień, ośrodki stacjonarne z kontraktem z NFZ, prywatne ośrodki stacjonarne leczenia uzależnień.
Wychodzenie z nałogu to proces, który ma swój początek, różne fazy i koniec. Leczenie trwa czasem kilka lat. W pierwszej fazie chodzi o zatrzymanie picia, odbywa się to często w ośrodku stacjonarnym leczenia uzależnień, następnie wymagana jest psychoterapia pogłębiona, w wyniku której następują zmiany prowadzące do wyzdrowienia.