Skip to content

Leczenie uzależnienia od dopalaczy

Dopalacze – czy uzależniają?

Dopalacze (ang. designer drugs) to substancje psychoaktywne, zbliżonymi w swej budowie chemicznej do znanych środków odurzających czy substancji psychotropowych. Nie są one oficjalnie ujęte na liście środków zakazanych w „Ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii”. Dopalacze są mieszanką różnych substancji, trucizn, podaną w atrakcyjnej formie i dość łatwo dostępną (przed 2009 rokiem w Polsce istniały sklepy z dopalaczami, aktualnie w formie kolekcjonerskiej, nieprzeznaczonej do spożywania można nabyć tego typu substancję w sklepach lub przez Internet). Popularność zyskały w latach 80tych i do dziś tworzone są nowe ich rodzaje, większość ich jest tworzona z syntetycznych środków stąd mają jeszcze więcej skutków ubocznych niż niektóre narkotyki. Są najbardziej popularne wśród dzieci i młodzieży.

Sprzedawane są w postaci tabletek, w różnych kolorach, znaczków do lizania, z ciekawymi obrazkami, suszu, papierosów, skrętów, proszku zapachowego a nawet kadzideł. W Polsce popularność zyskał np. Mocarz, Mefedron, Bufedron.

Dopalacze, tak jak narkotyki, działają na ośrodkowy układ nerwowy człowieka, uzależniają, efekty ich spożycia są nie do przewidzenia Spożycie dopalaczy niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, są niebezpieczne dla zdrowia i życia nawet przy jednorazowym zażyciu. Objawy występujące po zażyciu dopalaczy zależne są od rodzaju środka i substancji zawartych w jego składzie.  

Wyróżnia się następujące rodzaje dopalaczy:

  • Syntetyczne kannabinoidy (nazwy: K3, Mocarz, Spice Silver)
  • Benzodiazepiny (również łatwo uzależniające)
  • Fenyloaminy, tryptaminy (zazwyczaj sprzedawane jako LSD)
  • Opioidy (jedna z najbardziej uzależniających substancji)
  • Katynony (nazwy: Sól do kąpieli, Albatros)

Podstawową substancją stosowaną w syntetycznych dopalaczach, jest, działająca podobnie jak amfetamina, benzylopiperazyna. Substancja ta silnie uzależnia, odwadnia organizm, zaburza pracę serca, powoduje wzrost ciśnienia krwi. Do dopalaczy dodawane są też inne substancje, zarówno dopalacze syntetyczne jak i roślinne silnie wpływają na układ nerwowy np. stymulująco, dodają energii, powodują halucynacje.

Uzależniają fizycznie substancję, ale także dochodzi do uzależnienia od efektów działania dopalaczy – wiele osób nie potrafi wyjść na spotkanie, imprezę i dobrze się bawić bez dodatkowych środków, z czasem zażywa ich coraz więcej i w różnych codziennych sytuacjach, by w sposób iluzoryczny regulować emocje.

Dopalacze są substancjami w niskim stopniu poznanymi i zbadanymi, wciąż powstają ich nowe odmiany i często nie wiadomo, co zażyła dana osoba. To powoduje duże trudności w diagnozie i odpowiednim leczeniu w sytuacji objawów zagrażających życiu.

Zatrucie dopalaczami może spowodować wiele szkodliwych dla zdrowia konsekwencji: zawał serca, przegrzanie organizmu, śpiączkę, udar mózgu, mogą pojawiać się także: drżenie rąk, zmianę koloru skóry, biegunki, zawroty głowy, urojenia, trudności z oddychaniem, znużenie, pocenie się, wymioty. Dopalacze szkodzą organizmowi, wywołując szereg skutków ubocznych (uszkadzanie tkanek mózgu i serca). W konsekwencji powodują niezdolność do skupienia uwagi, pogarszanie wyników w nauce, problemy ze snem, stany lękowe, napady zachowania agresywnego,

Dopalacze powodują silne uzależnienie, biorąc pod uwagę, że często biorą je osoby młode, które nie mają jeszcze wykształconych innych sposobów radzenia sobie ze stresem, trudnymi emocjami, osoby te szybko się uzależniają, istotne jest wówczas odpowiednie wsparcie, leczenie i psychoterapia. Młody człowiek musi nauczyć się żyć bez drogi na skróty, pozwolić sobie czuć ból i cierpienie bez szybkiej recepty i drogi ucieczki. Ważne jest przyznanie się do problemu i leczenie uzależnienia.

Pamiętaj, jeśli znasz osobę, które jest uzależniona od dopalaczy – porozmawiaj z nią, spróbuj zachęcić do kontaktu z terapeutą!